O EUROPOLU

Za sigurniju Europu

page

Sjedište Europola je u Haagu, u Nizozemskoj, a njegova je misija pružati podršku državama članicama u sprječavanju i suzbijanju svih vrsta teškog međunarodnog i organiziranog kriminala, kiberkriminaliteta i terorizma. Osim toga, Europol surađuje s mnogim državama partnerima koje nisu članice Europske unije, kao i s međunarodnim organizacijama.

Velike kriminalne i terorističke mreže predstavljaju znatnu opasnost za unutarnju sigurnost Europske unije te za sigurnost i egzistenciju njezinih građana. Najveće prijetnje sigurnosti uključuju:

  • terorizam
  • međunarodnu trgovinu drogom i pranje novca
  • organizirane prijevare
  • krivotvorenje eura
  • trgovanje ljudima.

Mandat

Europol osluškuje potrebe država članica EU-a i analizira trendove kriminaliteta u EU-u. Agencija pruža potporu u istragama koje iniciraju države članice, no službenici Europola nikad ne provode uhićenja građana i ne pokreću istrage. Rad Europola obično podrazumijeva borbu protiv kaznenih djela koja zahtijevaju međunarodni pristup i suradnju više zemalja, unutar i izvan EU-a. Odluku o tome kojim kaznenim djelima treba dati prednost donosi EMPACT.

Europol – činjenice i brojke

  • više od 1400 zaposlenika
  • 264 Europolovih časnika za vezu
  • potpora tisućama međunarodnih istraga svake godine
  • status agencije EU-a stekao 1. siječnja 2010.

EMPACT je platforma za strukturiranu multidisciplinarnu suradnju u borbi protiv organiziranog i teškog međunarodnog kriminala. Suradnju pokreću države članice, a potporu im pružaju institucije, tijela i agencije EU-a u skladu sa svojim pojedinačnim mandatima.

Tijekom godina Europol je stekao znatno iskustvo u borbi protiv trgovine drogom, nezakonitih imigracijskih mreža i trgovanja ljudima, nezakonite trgovine vozilima, kibernetičkog kriminala, pranja novca i krivotvorenja valuta. Uz to, Europol je središnji europski ured za borbu protiv krivotvorenja eura.

Europol odlično surađuje s partnerskim tijelima za izvršavanje zakonodavstva u Europi i šire. Svjestan je vrijednosti svojih mehanizama odgovornosti, koji se smatraju jednima od najstabilnijih i najtransparentnijih u svijetu.

Operativne aktivnosti Europola usmjerene su na:

Jedinstvene usluge

Naš središnji položaj unutar europske sigurnosne strukture omogućuje nam pružanje jedinstvene palete usluga. Europol je operativni centar visoke razine sigurnosti koji radi neprekidno: 24 sata na dan, sedam dana u tjednu.

Analiza čini temelj naših aktivnosti. Naši kriminalistički analitičari među najbolje su osposobljenim stručnjacima te vrste u Europi. Služe se najnaprednijim alatima i svakodnevno pomažu u istragama koje vode tijela za izvršavanje zakonodavstva u državama članicama.

Kako bi svojim partnerima pružili bolji uvid u kaznena djela protiv kojih se bore, izrađujemo redovite procjene koje sadrže sveobuhvatne i anticipativne analize kriminala i terorizma u EU-u.

Europol se služi i specijaliziranim sustavima koji nude brze i sigurne mogućnosti pohrane, pretraživanja, vizualizacije i povezivanja podataka te čine sofisticiran paket instrumenata za borbu protiv kriminala.

Upravljanje i kontrola

Na razini Europske unije Europol odgovara Vijeću za pravosuđe i unutarnje poslove.

Vijeće je odgovorno za opći nadzor i vodstvo Europola. Ono imenuje izvršnog direktora i zamjenike direktora te, zajedno s Europskim parlamentom, odobrava proračun Europola (sastavni dio općeg proračuna EU-a). Osim toga, zajedno s Europskim parlamentom može donositi i uredbe o radu Europola. Vijeće svake godine Europskom parlamentu podnosi posebno izvješće o radu Europola.

Europol trenutačno djeluje u skladu s Uredbom o Europolu. Ta je uredba donesena 11. svibnja 2016., kad je Europski parlament izglasao veće ovlasti Europola koje mu omogućuju intenziviranje napora u borbi protiv terorizma, kiberkriminaliteta i ostalih oblika teškog i organiziranog kriminala. Uredbom se jača uloga Europola u potpori suradnji među tijelima za izvršavanje zakonodavstva u EU-u.

Organizacijska struktura

Na čelu Europola nalazi se izvršni direktor, koji je Europolov pravni zastupnik i kojeg imenuje Vijeće Europske unije. Trenutačno je izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle, koja je dužnost preuzela u svibnju 2018.

Pomažu joj tri zamjenika izvršne direktorice:

Zaposlenici Europola dolaze iz različitih sredina i država.

1. siječnja 2010. Europol je postao punopravna agencija Europske unije. Nakon stupanja na snagu nove uredbe o Europolu, 1. svibnja 2017. njegov službeni naziv postao je Agencija Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva.

Nova uredba usvojena je 11. svibnja 2016. kada je Europski parlament glasovao za veće ovlasti koje Europolu omogućuju jačanje napora koji se ulažu u borbu protiv terorizma, kiberkriminaliteta i ostalih oblika teškog i organiziranog kriminala. Novom se uredbom jača Europolova uloga u podupiranju suradnje među tijelima za izvršavanje zakonodavstva u EU-u.

Europol Organisational Chart

Tags

    • Law Enforcement
    • Legal Regulation
    • Legislation
    • Management & Control